Inger pustiit

 

Unele garzi debuteaza bine, altele… Dupa o vreme parca ajungi sa le simti. Mai ales pe cele de noapte. Vineri seara. Si sambata seara. Si duminica seara. E o stare de spirit aparte si imi lipseste talentul de a o descrie. Talentul in sine, oricum, e o stare de spirit. O stare de spirit pe care eu nu o am. E doar nevoia de a refula. Azi va fi probabil o garda urata. Nu imi ramane decat sa fiu invidioasa pe voi, cei care va plimbati, va distrati sau pur si simplu va odihniti acum. Prostii! Mi-e lehamite si sa fiu invidioasa… O lehamite generala, de tot, de toti si de toate… Se prefigureaza o noapte lunga, rece si amara. A inceput deja inca inainte sa intru in farmacie. Prima fiinta intalnita in fata usii era de fapt… un corp acoperit cu un cearsaf, pe o targa mobila, care astepta tacut sa intre la morga.

Beginnen zu tanzen! Asta ca sa aiba motiv doamna profesoara sa ma certe iarasi ca scriu gresit!

http://www.literaturadeazi.ro/rubrici/oglinzi/inger-pustiit-8678

Despre Gallenus

Niciodata sa nu iei un laxativ si un somnifer in aceeasi seara!
Acest articol a fost publicat în Gânduri și etichetat cu . Salvează legătura permanentă.