Discutii aprinse pe „grupul farmacistilor” de pe Facebook. Cineva se lamenta ca primaria o someaza sa plateasca taxa pe firma luminoasa si pe cruce.
Ma mananca degetele si ii raspund ca respectiva primarie comite un abuz, in contextul in care legislatia actuala scrie negru pe alb ca farmaciile sunt scutite de plata taxei pe crucea specifica si pe firma.
Pana sa apuc eu sa tastez pe amaratul ala de telefon, apar vreo cinci care o sfatuiesc pe fata sa plateasca repede, ca nu cumva sa ii vina dobanzi si penalitati…
Imi sar dracii, ca asa-s eu, ma aprind repede. Si incep sa ii boscorodesc” Aveti doua legi mari si late si nu sunteti in stare sa le cititi? De-aia au incalecat toti carnatarii profesia asta!”
Intre timp tot veneau sfaturi, toate indrumand catre plata taxei aberante. Katrina explodeaza. Ma apuc si le scriu toantelor fetelor cu ifose de farmaciste atotstiutoare „Legea 266, art. 17, al. 3. ” si mai fac si precizarea ca si cabinetele medicale sunt in aceeasi barca.
Gata! Mi-am dat foc la valiza! Au sarit pe mine ca hienele pe starv. Mai avea sens sa le scriu si de legea 95/2006????
Nutzlos!
Vor drepturi si vor respect in conditiile in care ele nu-si cunosc drepturile si nu stiu sa ofere respect.
Simt nevoia acuta sa inghit un metoclopramid, dar ma multumesc cu o gura de cafea din cana de pe birou. Fara zahar, amara. Exact asa cum ma simt eu.
De cateva zile traiesc cu senzatia ca totul in jurul meu imi arata ca trebuie sa plec. Vad semne peste tot, in lucruri marunte care altadata imi scapau neobservate, in intamplari care imi toarna chinina in suflet, in privirile si atitudinile oamenilor…
Si decat sa imi incrancenez existenta asta searbada cu eternele lor probleme despre pacienti, sistem electronic cazut, card de sanatate nefunctional, amenzi si controale de la casa de asigurari, mai bine ma intorc la „die”, der”, „das” si la verbele mele tari si moi, ca-s mai interesante si mai faine decat inepuizabilele lor plangeri! Hai, la naiba, germana pare a fi mai incitanta decat chimia farmaceutica! Cel putin pana acum! Mai ramane sa imi gasesc profesor sa ma corecteze la pronuntie, ca de topica, declinari si conjugari ma ocup singura. Katrina reloded! Simona, think!

